Messingehted-väärtus omaette!

Hõbeehted on kahtlemata klassikalised ja aegumatud. Kullast rääkimata! Kui minu poole pöördub klient, siis tihti ei osata ettegi kujutada, et peale nende on võimalik valmistada ehteid ka paljudest teistest materjalidest, nagu näiteks vask või messing ja miks mitte ka pronks, raud või ka roostevaba teras.

Tavaliselt põlatakse need materjalid ära, sest kujunenud arusaamad ehetele omistatud väärtushinnangutest ei luba alternatiive kaaluda. Tegelikult on need materjalid kunstilises mõttes suurepärased ja ka asendamatud nendes valdkondades, kus me oleme harjunud neid nägema. Olgu see siis skulptuur, sepakunst või mõni tarbekunsti haru.

Olgugi, et tänapäeva ehete maailmas on ihaldatav kuld ja hõbe, siis üheks minu lemmikmaterjaliks on messing. Messing ehk valgevask on vase ja tsingi sulam. Haljas messing on valkjas-kollane, nagu kuld, mis poleerituna püsib säravana üllatavalt kaua.

Kui see kedagi rõõmustab, siis on messing võrreldes hõbedaga ka oluliselt odavam, kuid samas võimaldab valmistada sarnaselt hõbedale väga erinevas tehnikas ehteid.

Olenemata valitud materjalist ei ole disainehe kunagi odav. Kõik algab sellest, millist ehet üldse soovitakse tellida. Teinekord ei ole messingist ehte valmistamine võrreldes samasuguse hõbedast ehtega just palju odavam, sest töömaht ise võib olla hinna kujunemisel määravaks asjaoluks. Kui aga kõne alla tulevad massiivsemad ehted, siis hakkab ka materjalikulu hinna kujundamisel suuremat rolli mängima.

Nii nagu hõbegi oksüdeerub messing ajaga ja tuhmub, kuid ehteid tuleb aeg-ajalt lihtsalt puhastada. Huvitava ilme annab materjalile ka sihilik oksüdeerimine mille tulemusel tekib metalli pinnale nn. paatinakiht. Oksüdeerides on võimalik saavutada erinevaid tulemusi alustades pruunikast värvitoonist kuni väga ilusa mustjas-halli kihini. Oksüdeeritud pinna osaline harjamine või ka poleerimine annab ehtele antiikse efekti.

Sarnane viimistlust on võimalik ka hõbeda puhul. Ehetele saab anda sügavust ja tõsta esile huvitavaid varjundid, mida aga näiteks kulla puhul teha ei saa, sest puhas kuld ei oksüdeeru.

Ülal toodud pildil on valmistatud filigraantehnikas messingist käevõru, mis on samuti oksüdeeritud ja harjatud.

Soovitan julgesti ka teisi alternatiivseid materjale ja kahtlema nende väärtuses ei pea!

Kui Teie ehe on kunstniku töö, siis pole kahtlustki, et see ongi väärtus omaette!

Julget tellimist ja uhkusega kandmist,

Heili Palm-Vaikma