Näitusest lähemalt

Näituse plakati montaaz 2

 

Tarbekunsti näitus „Symbiosis“ tutvustab disainer ja kostüümikunstnik Heili Palm-Vaikma ja sepp ning metallikunstnik Lembit Palmi ühendatud loomingut.

Ekspositsiooni põhiosa moodustab kahe kunstniku koostöös sündinud  kollektsioon, milles on ühendatud tekstiil ja metall nii sisekujunduselementides kui ka rõivadisainis. Antud kollektsioon on sissejuhatuseks pikemaajalisele projektile, mida iseloomustab püüe ühendada minevikku ja olevikku ühtseks olemiks. Taasavastades ja kombineerides stiile, esindab see projekt kõige uue ja vana ühendamist nii sisus kui vormis.

Käesoleva kollektsiooni disain on osaliselt inspireeritud 19. sajandi viktoriaanliku ajastu stiilidest ja tolleaegsest korsetimoest, kuid põhiliselt veidi hilisemast ning mõneti ka vastandlikust juugendstiilist. Kollektsioonile annab oma näo erinevate ajajärkude olemuse tunnetamine, neile omaste vormide taasloomine ning sobitamine kaasaegsesse aegruumi.

Rõivakollektsiooni loomisel on olnud eesmärgiks naiselikkuse rõhutamine ja esile toomine. Lisaks viktoriaanliku ajastu vormidele, iseloomustab rõivastust ka juugendile omane neitsiliku ilu kehastus (femme fleur), mille voogav ja helge joon on vastandatud teise juugendajastule omasele tunnusjoonega, milleks on saatusliku naise (femme fatale) võrdkuju. Rõivadisaini kaasaega integreerimisel on kaasa aidanud ka mõningate futuristlike elementide kasutamine.

Kollektsiooni kuuluvate sepiste vorm on stiililt varieeruv, kuid valdavalt plastilises joones on selgelt tajutavad juugendlikud elemendid. Iseloomulik on  kunstnikule omane vormitunnetus ja materjali töötlus. Sepise joon on kord agressiivselt jõuline, kord delikaatne ja pehme. Materjalide valikul ja eriti metalli osas on lähtutud suures osas taaskasutuse põhimõttest. Töödes on kasutatud ka vanu detaile  näiteks talumajapidamistest.

Vastandades jõulist joont õrnale, on sepis moodustanud lisaks mööbli ja teiste sisustuselementide disainile ka omalaadse sümbioosi rõivaste, jalanõude ja aksessuaaride kujundusega ka juba varasemas loomingus.

Kollektsiooni iseloomustab peensusteni läbitöötatus, detailide rohkus ja keerukus.

Ülevaatena kunstnike varasemast loomingulisest koostööst on näitusel esindatud ühtlasi valik nende kavandatud ja valmistatud lavakostüüme.

Kunstnikest:

Heili Palm Vaikma (sünd 1975) on õppinud moekunsti ja lõpetanud Euroakadeemia kujunduskunsti teaduskonna rõivadisaini erialal. Lembit Palm (sünd 1981) on sepp ja metallikunstnik. Oma ühise arhitektist isa, Ülo Palmi, kõrval on nad koos juba aastaid tegelenud sisekujunduse ja tootedisainiga.

Heili ja Lembitu ühtne arusaam elust ja nende identne stiilitunnetus on kindlasti asjaolud, mis on neid  juba aastaid väga erinevates valdkondades koostööd tegema innustanud. Peale kunsti ja disainivaldkonna on neid elus ühendanud ka sport (iluuisutamine) ja tantsukunst. Nad on lavastanud koos etendusi, disaininud ja valmistanud lavakujundust ning teatrikostüüme.

 

Kunstnike ühistest ettevõtmistest on märkimisväärsemad:

Lümandu mõisahäärberi sisekujundus, sisekujunduselementide disain ja teostus, 2010.a.

Kostüümikollektsioon  „Barbarid“, 2002.a.

Kostüümikollektsioon: “Kosmose saadikud”, 2003.a.

Pantomiimtantsu ja performance koostüümikollektsioon: “Pimeduses”, 2005a.

Jaapaniteemalise tantsuetenduse “Ikikata” kostüümid ja lavakujundus, 2006.a.

Jääfestivali vabaõhuetenduse “Talve murdmine” kostüümid ja lavakujundus, 2011.a.

Jääfestivali vabaõhuetenduse “Talve Pühitsus” kostüümid ja tuletorn, 2012.a.

Jääfestivali vabaõhuetenduse “Jääsümfoonia” kostüümid ja lavakujundus, 2013.a.

 

Info ja kontakt:

www.palmdisain.eu

heilipalm@gmail.com

lembit@lembitpalm.ee

56452694 Heili

56562458 Lembit

Asukoht: Tallinn